Kościoły

Kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła:

Wnętrze Kościoła zdobi współczesna mozaika ukazująca Trójcę Świętą, patronów parafii: świętych apostołów Piotra i Pawła, uzupełniona motywami morskiej fauny i flory, wykonana przez artystę plastyka Henryka Burzec z Krakowa. W oknach witraże wg  projektu  firmy Powalisz-Bardoński z Poznania. W świątyni znajdują się obrazy „Jezusa Miłosiernego” i „bł. Jana Pawła II” wykonane przez parafianina p. Andrzeja Ruppentala oraz „MB Nieustającej Pomocy” zainstalowany wraz z nowenną przez O.O. Redemptorystów. Całość uzupełniają drewniane: ołtarz z symbolami eucharystycznymi, ambonka, chrzcielnica, konfesjonały i bogato zdobiony sufit – zaprojektowane i wykonane przez nieżyjącego mieszkańca Mrzeżyna p. Władysława Ruppentala.

Obok kościoła na pięknie zagospodarowanym terenie zbudowany został dom parafialny i ośrodek rekolekcyjny służący spotkaniom formacyjnym, odprawiającym rekolekcje, a także wszystkim, którzy pragną nabrać sił fizycznych i duchowych. W kaplicy domu wyeksponowany jest ocalały drewniany ołtarz główny kościoła, przedstawiający Chrystusa i tonącego Piotra na falach jeziora.

Dziękujemy za użyczenie zdjęć Panu Marcinowi Szymanowiczowi

Kościół filialny p.w. Niepokalanego Serca NMP w Robach:

Poświęcony został 22 sierpnia 1946r. Zbudowano go z cegły w XV wieku na podmurówce z kamienia polnego. W  połowie XVII wieku wbudowano w korpus kościoła od strony zachodniej drewnianą wieżę z barokowym hełmem zakończonym kulą z krzyżem.

W prezbiterium znajduje się ołtarz  pochodzący z 1654 roku ufundowany i podarowany przez księżnę Zofie von Holstein – wdowę po księciu Filipie II dla upamiętnienia zmarłego małżonka. Ołtarz jest drewniany, bogato rzeźbiony i malowany, posiada trzy piętra ze scenami: ostatniej wieczerzy, ukrzyżowania i zmartwychwstania. Na szczycie ołtarza znajduje się scena Wniebowstąpienia Chrystusa.

W kościele znajduje się również barokowa ambona z postaciami czterech ewangelistów.
Na jej balustradzie można podziwiać polichromie ze scenami, ze Starego Testamentu: Jeremiasz, Król Dawid, Mojżesz.

W prezbiterium po lewej stronie za amboną wisiał kiedyś bogato zdobiony trzy metrowy Krucyfiks – obecnie znajdujący się w kościele w Gosławiu.

Do wyposażenia świątyni należała także rzeźbiona chrzcielnica wykonana w XIX wieku przez rybaka ze wsi Kępa. Prawdopodobnie jego autorstwa był również sześcioramienny drewniany żyrandol i trzy miniaturowe stateczki.

W 1654 strop został pomalowany ornamentem liściastym. Natomiast empora organowa wsparta na drewnianych słupach ozdobiona jest malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne.

Kaplica w ROGOWIE:

Dzięki uprzejmości WDW Rogowo wierni mogą uczestniczyć we Mszach Świętych w budynku Syrena  na terenie Wojskowych Domów Wypoczynkowych w Rogowie