MRZEŻYNO I OKOLICA


Pokaż Merkury – okoliczne atrakcje na większej mapie

MRZEŻYNO (do 1945 niem. Treptower Deep, Regamünde) to dawna osada typowo rybacka. Położona nad Morzem Bałtyckim, w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, u ujścia Regi. Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu szybko stała się jedną z bardziej znanych miejscowości wypoczynkowych nad polskim morzem. Morski mikroklimat w połączeniu z lasem sosnowym, tworzy z Mrzeżyna wyjątkowe miejsce dla odpoczynku i regeneracji sił witalnych, a okoliczne atrakcje zapewniają, że pobyt w tej miejscowości, niezależnie od pory roku, będzie udany.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mrzeżyno

Pozostałe atrakcje :

TRZEBIATOWSKO-KOŁOBRZESKI PAS NADMORSKI – Mrzeżyno znajduje się pośrodku rozległego obszaru ochrony „Natura 2000”, który to nazwano Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasem Nadmorskim. Jest to wyjątkowo cenny teren, rozciągający się wzdłuż wybrzeża od miejscowości Trzęsacz po m. Gąski. Zajmują go głównie nisko położone łąki oraz zarośla. Jest to obszar siedliskowy dużej liczby gatunków wodnych oraz wodno-błotnych. Można tu spotkać między innymi króla przestworzy Bielika. Na tym terenie występują również jeziora lagunowe: Liwia-Łuża, Konarzewo, Resko Przymorskie, które zajmują obszary kryptodepresji i są reliktami dawnych zatok morskich.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzebiatowsko-Kołobrzeski_Pas_Nadmorski

JEZIORO „RESKO PRZYMORSKIE” (niem. Kamper See). W kierunku Kołobrzegu, pomiędzy miejscowościami Rogowo i Dźwirzyno znajduje się jedna z największych atrakcji okolic Mrzeżyna, czyli jezioro „Resko Przymorskie” Jest ono słynne z dwóch względów. Po pierwsze jest to obszar chroniony Natury 2000. Został on utworzony ze względu na fakt, iż jego teren jest lęgowiskiem ptaków wodno-błotnych (zaobserwowano 13 gatunków lęgowych, w tym 4 zagrożone wyginięciem) i ostoją dla wędrownych ptaków blaszkodziobych. Drugą wielką atrakcją tego jeziora jest spoczywający na dnie samolot Dornier Do-24 T3 zestrzelony 5 marca 1945, nad którego wydobyciem pracują między innymi członkowie Fundacji Fort-Rogowo z siedzibą w pobliskim Rogowie. Jeżeli operacja wyciągnięcia wraku powiedzie się będzie można go podziwiać w muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Resko_Przymorskie

ROGOWO (niem. Kamp) – największą atrakcją tej miejscowości, leżącej u nasady mierzei oddzielającej jezioro Resko Przymorskie od otwartego morza, jest Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej http://www.fort-rogowo24.pl/index.html, powołane do życia przez Fundację Fort-Rogowo. Celem fundacji powstałej w 2005 roku jest ochrona obiektów powojskowych, pozostałych po likwidacji jednostki wojskowej.

DŹWIRZYNO (niem. Kolberger Deep). Do atrakcji Dźwirzyna należy zaliczyć port, przystań jachtowo-surfingową, Gminne Centrum Sportu i Rekreacji oraz liczne restauracje, kawiarenki i sklepy pamiątkowe.

KOŁOBRZEG (łac. Colberga, niem. Kolberg) – Największe miasto w okolicach Mrzeżyna. Jest to miasto portowe oraz znane uzdrowisko z wodami mineralnymi, solankami oraz pokładami borowiny. Kołobrzeg jest również regionalnym ośrodkiem kulturalnym, w którym latem odbywa się wiele imprez i koncertów. Odwiedzając tą miejscowość warto również udać się na spacer po dzielnicy uzdrowiskowej, przejść się po najdłuższym żelbetonowym molem w Polsce, zwiedzić stare miasto i wejść na zabytkową latarnię morską. Nie wolno również zapomnieć o odwiedzinach w Muzeum Oręża Polskiego http://www.muzeum.kolobrzeg.pl/ .
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kołobrzeg

TRZEBIATÓW (niem. Treptow an der Rega) to miasto oddalone 10 km na południe od Mrzeżyna leżące nad rzeką Regą. Jest to ośrodek miejski o tradycji średniowiecznej. Na uwagę zasługują gotycki Kościół Mariacki, rynek z ratuszem miejskim, pałac oraz pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Co roku w okresie wakacyjnym Trzebiatów obchodzi Święto Kaszy.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzebiatów

ZIELENIEWO (DZIKI ZACHÓD):

  • Miasteczko westernowe w Zieleniewie

POGORZELICA:

  • Ścieżka rowerowa do Mrzeżyna
  • Dworzec kolejki wąskotorowej
  • Kompleks Wydm Bielikowych
  • Jezioro Konarzewo

NIECHORZE:

REWAL:

TRZĘSACZ:

PUSTKOWO:

Bałtycki Krzyż Nadziei – replika krzyża z Giewontu http://www.rewal.pl/pl/atrakcje-gmina-rewal/baltycki-krzyz-nadziei